Сьогодні, напередодні голосування за кандидатуру наступного Президента України, ця ситуація виборів без вибору актуалізує старе і тепер майже класичне питання профспілок і політики. 
Провідний настрій останніх тижнів – нема за кого голосувати. І це недивно, адже у нас нема свого кандидата. В прямому сенсі. Ось він - наслідок впровадження принципу «профспілки поза політикою». Цей принцип послідовно нав’язувався українським профспілкам з 1994 і дав свої результати – профспілки не мають ніякого впливу на політику. Можновладці не хотіли ділитися своєю монополією на владу і тому багато років пояснювали простодушним громадянам, що їм не треба туди лізти. Що це – брудна справа і т.д., ну ви і самі знаєте. Це у нас, в Україні. А як у людей?
У травні 2019 відбудуться вибори в Європарламент і Європейська конфедерація профспілок має геть іншу позицію. По-перше, ЄКП ухвалила свою Програму щодо Євровиборів 2019 із 23 пунктів своїх вимог до того, якою має бути європолітика і, по-друге, делегувала своїх кандидатів у Партію європейських соціалістів на участь в цих виборах, щоб після них мати власних депутатів, які захищають в парламенті інтереси профспілок. Правда якась дикість? Мати власних депутатів у вищому органі влади, а не бігати по кулуарах за олігархічними депутатами, як прохачі, в надії, що вони може зроблять для людей праці, хоч запит, якщо не закон. Як же так, як це можливо?
Все почалося ще у ХІХ столітті і винахідниками цього шляху стали німецькі профспілки. Вони першими зрозуміли, що тільки економічних засобів недостатньо для успіху у боротьбі за інтереси трудівників. Потрібні політичні інструменти. І вони першими у 1863 році створили власну політичну партію – Соціал-демократичну партію Німеччини. Це дало такі наочні результати, що профспілки Франції, Британії та інших країн також почали і собі створювати свої політичні партії для участі у виборах, щоб брати безпосередню участь в політиці. 
Сьогодні профспілки всього світу (крім України і ще деяких нерозвинених країн) мають власні політичні партії, через які проводять і впроваджують в життя інтереси людей праці в своїх національних парламентах. В своїй масі це саме соціал-демократичні партії. Зверніть увагу йдеться не про «а поговорити?», чи обслужити чиїсь інтереси – якогось олігарха, чи якоїсь іноземної держави, або транснаціональної корпорації, а про досягнення власних цілей – забезпечення благополучного життя і самореалізації людини праці у своїй країні. І виявляється це можливо! Без чийогось дозволу і ласки, а власними силами. Адже нас, трудівників багато! Що є вирішальним для демократичних форм влади. А, по-друге, за рахунок професійної самоорганізації мільйонів людей в об’єднану силу –профспілки.
Так, найважливіший ресурс в політиці – це не гроші. Хто б міг подумати? Три десятиліття олігархи і їхні підпанки торочать нам, що нема грошей – нема чого робити в політиці. Бо гроші є тільки у них!. Ось на чому тримається їхня монополія на владу в нашій країні – на ілюзії, що гроші вирішують все. Але це не так! Все вирішують люди своїм голосуванням на виборах. А люди – це той ресурс, який є тільки у профспілок! 
Саме за цією моделлю працюють нині і європейські профспілки. Вони відіграють провідну роль в європейській політиці. Вони не тільки в кожній європейській країні мають свої політичні структури, які працюють на них. Європейські соціал-демократичні партії уже більш як півсторіччя утворили загальноєвропейську партію - Партію європейських соціалістів, що об’єднує соціал-демократичні, соціалістичні, робітничі партії для забезпечення участі представників профспілок у безпосередньому здійсненні європолітики. 
Як наслідок, в Швеції Прем’єр-міністром країни уже другий термін поспіль є Голова Федерації профспілок Льофен. Уявляєте, Григорія Осового Прем’р-міністром України? А треба не тільки уявляти, а робити це. Бо шведи, німці, французи, англійці це не просто уявляють, вони це роблять! Так що гасло сьогоднішнього дня: Федерації профспілок України потрібна своя партія! І ця партія має бути соціал-демократичною.

Олена Скоморощенко,
Доктор філософії,
Директор Інституту соціального партнерства
29.05.2019